Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Morgan Stanley'in bu hisse senetleri için tahsisini 2009'dan bu yana en yüksek seviyeye çıkarması ve Japonya'da ekonominin beklenenden çok daha yavaş daralmasının küresel ekonomik büyüme görünümüne yönelik bekleyişleri iyileştirmesi sonrası değer kazandı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.6 yükselerek 1,005.68 puana çıktı ve 31 Mayıs'tan bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdi. Endeks, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) ABD'nin kredi notunu düşürmesi ve Avrupa'da borç sorununun yayılabileceği endişelerinin etkisi ile üç haftalık bir düşüş gerçekleştirdikten sonra bugün yukarı yönde hareket etti. Hang Seng China Enterprise Endeks yüzde 4.7 ile Haaziran 20092dan bu yana en hızlı artışını gerçekleştirirken, Tayvan, Rusya, Türkiye ve Çek Cumhuriyeti Borsalarının gösterge endeksleri yüzde 1.5'in üzerinde bir artış gerçekleştirdi. macaristan hisseleri ise, ülke para birimi forintin İsviçre frangı karşısında değer kazanması ile birlikte, hızlı bir artış gösterdi ve Ağustos 2010'dan bu yana en güçlü çıkışını yaptı.

Morgan Stanley, gelişen piyasaların hisse senedi tahsisini, bu hisse senetlerinin hem değerleme hem de görünüm açısından gelişmiş ülke hisselerine göre daha iyi performans göstereceği beklentisi ile artırdı. Japonya'da gayrı safi iç hasıla yılın ikinci çeyreğinde yıllık yüzde 1.3 daraldı. Beklenti ekonominin yüzde 2.5 daralması şeklindeydi.

RBC Capital Markets'in Londra ofisinden aralarında Robert Beange'nin de bulunduğu analistler, "Cuma günü önemli ABD endekslerinde görülen yükselişler ve Japonya'da GSYİH verisinin beklenenden daha iyi çıkması gelişen piyasa Asya hisselerine, işlem haftasının başında ılımlı bir destek sağladı" dedi ve "Piyasa bekleyişleri, geçen haftaki aşırı volatiliteden dolayı kırılgan kalmaya devam ediyor" yorumunda bulundu.