Advertisement

Piyasalar, geçtiğimiz hafta ABD'den gelen işsizlik maaşı başvuruları ve perakende satış rakamlarına ilişkin verilerin beklenenden daha iyi çıkması sonrası olumlu seyre döndü.

ABD'nin kredi notunun indirilmesi ve Euro Bölgesi’nde borç krizinin derinleştiği korkuları nedeniyle geçen hafta Borsalar dedikoduların da etkisiyle sert şekilde dalgalanmıştı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin görüşeceği haberi, piyasalardaki dalgalanmayı bir miktar dengelemede etkili oldu. Yatırımcıların dikkatleri bugünkü görüşmeye kilitlendi.

Ancak görüşler Merkel-Sarkozy Zirvesi’nden çok da büyük sonuçlar beklenmemesi gerektiği üzerine yoğunlaşıyor.

Merkel ve Sarkozy’nin önemli bir gündem maddesi olan 440 milyar euroluk Avrupa Finansal İstikrar fonu EFSF’nin genişletilmesi konusunu ele alıp almayacağı bilinmiyor.

İki liderin bu görüşmede ortak euro tahvilleri oluşturulması fikrini ele alması beklenmiyor.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, "Alman Hükümeti, birçok yerde euro tahvilinin anlamlı olduğuna inanmadığını bildirdi ve bu sebeple toplantıda bu konu görüşülmeyecek." diye konuştu.

Görüşme ile ilgili çok büyük beklentilere girilmemesi gerektiğinin altını çizen Seibert bunun normal bir süreç olduğunu savundu.

Yunanistan ve İtalya gibi zordaki bazı ülkeler ulusal tahviller yerine ortak eurobond ihraç edilmesini teklif etmişti.

Bu tahvillerin faizinin tüm Euro Bölgesi ülkelerince teminat verilmesi nedeniyle daha düşük olacağı belirtiliyor. Ancak Almanya bu fikre karşı çıkıyor.

Analistler, ayrıca Almanya Başbakanı Merkel'in sözlerinin piyasa üzerinde çok daha büyük etkilerinin olabileceğinin altını çiziyor.