Advertisement

Petrol devlerinin başı sızıntılar sebebiyle dertten kurtulmuyor. BP’nin sebep olduğu felaketin ardından, şimdi benzer tehlike Shell için gündeme geldi.

Shell firması, Kuzey Denizi'nde, İskoçya kıyıları yakınlarındaki bir petrol platformundan geçen haftadan itibaren petrol sızmaya başladığını açıkladı.

Shell Avrupa, keşif ve üretim faaliyetleri teknik müdürü Glen Cayley, yayılan petrolün, Kuzey Denizi'nde yılda yayılan toplam miktarla karşılaştırıldığında, "önemli bir miktar" olduğunu söyledi.

Shell'in tahminlerine göre şimdiye kadar 210 ton petrol denize sızdı. Cayley, bölgedeki Gannet Alpha platformundan petrol yayılmasının devam ettiğini, belirtti.

Shell yetkilisi, sızan petrolün kıyıya ulaşmasını beklemediklerini, dalgalar tarafından dağıtılacağını tahmin ettiklerini ifade etti.

Benzer bir felaket daha önce BP'nin başına gelmişti. ABD tarihinde yaşanan en büyük petrol sızıntısı olarak görülen Meksika Körfezi’nde BP'ye ait petrol sahasında meydana gelen sızıntıda 5 milyon varil petrol denize karışmıştı.

BP, çevre felaketinin mağdurlarına ödeme yapmak üzere 20 milyar dolar vaat etmişti.