Advertisement

Milyarder yatırımcı Warren Buffett'in "indirimli" fiyattan hisse aldığını açıklaması ve Google'ın Motorola Mobility'yi satın alma haberinin ardından, 2008 Aralık'ından bu yana en ucuz değerinden fiyatlanan Asya Borsaları primlendi.

Japon akıllı telefon üreticisi Sony Corp., akıllı telefon yazılımları üreten Google'ın Motorola Mobility Holdings Inc.'le anlaşmasının ardından yüzde 1.2 değerlendi. Motorola'nın en büyük tedarikçisi Foxconn International Holdings Inc. yüzde 15 yükseldi. Samsung Electronics Co. yüzde 4 artış kaydederken, Avustralya'nın 2. büyük bankası Wetpac Banking Corp., 3. çeyrek kârlarının düşük gelmesiyle yüzde 3.7 düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.9 artışla 125.47 puana çıktı. Endekste yer alan tüm sektörler değer kazandı.

Satışların arttığı sıralarda hisse aldığını söyleyen Buffett'in şirketi Berkshire Hathaway Inc., 8 Ağustos'ta S&P 500 Endeksi'nin sert satışlar gördüğü zamanda hisse senedi piyasasına en büyük yatırımlarını yaptı. Buffett, geçtiğimiz Pazartesi günü bu yılki en büyük alımlarını gerçekleştirdiklerini belirtti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi geçtiğimiz hafta Standard&Poor's'un ABD'nin kredi notunu indirmesinin ardından 3. kez haftalık kayıp açıklamıştı.