Advertisement

Fransa Başkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in görüşmesinden Avrupa'daki borç krizinin çözümüne ilişkin önemli sinyaller vereceği beklenti, euroyu değerlendirdi. Euro, 3 haftanın en yükseğinin yüzde 0.3 bandında hareket etti.

ABD'de bugün açıklanacak olan ve düşük gelmesi beklenen konut başlangıçları verilerinin öncesinde dolar, yen karşısında 2 haftanın en düşüğünün yalnızca yüzde 0.7 üzerinden işlem gördü. Avustralya doları ise geçtiğimiz haftaki Merkez Bankası toplantısının tutanaklarının yayınlanmasının ardından geri adım attı. Kanada doları da petrol fiyatlarındaki düşüşün enerji ihraçlarının görünümünü aşağı çekmesiyle zayıfladı.

Euronun Sarkozy-Merkel zirvesine ilişkin iyimser beklentilerle desteklendiğini belirten Westpack Banking Corp.'un stratejistlerinden Imre Speizer, euronun risk iştahındaki iyileşmeden desteklendiğini söyledi.

Euro, dolar karşısında 1.4445'ten önce 1.4477 seviyesine kadar çıktı, ardından bir miktar gevşemeyle 1.4433 seviyesine geriledi. Euro 27 Temmuz'dan bu yana en büyük sıçramasını kaydetti. Euro/Yen paritesi ise 110.94'ten işlem gördü.

Dolar, yen karşısında 76.83'ten 76.87 seviyesine yükseldi. Parite, 11 Ağustos'ta 76.31 yene kadar gerilemişti.

Avustralya doları, ABD doları karşısında 1.0507'den 1.0484'e geri çekildi. Kanada doları yüzde 0.2 değer kaybetti.