Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki yavaşlamanın kazanç büyümesini azaltacağı düşüncesi, Çin Borsasındaki rallinin gereğinden fazla olduğu spekülasyonunu destekledi; Çin borsası 5 günden bu yana ilk kez geriledi.

Çin'in en büyük bakır ve kömür üreticileri Jiangxi Copper Co. ve China Shenhua Energy Co., yavaşlayan büyümenin ham metal talebini düşüreceğine ilişkin spekülasyon üzerine, emtia üreticilerinde düşüşe öncülük etti. Çin'in en büyük inşaat malzemeleri şirketi Anhui Conch Cement Co., ilk yarıda kârını 3 katına çıkarmasıyla yüzde 1.1 değerlendi.

Ekonomideki soğuma sinyalleri ve yüksek enflasyonun, yatırımcılar için hâlâ en büyük 2 sorun olduğunu hatırlatan Dazhong Insurance Co.'nun fon yöneticilerinden Wu Kon, "ancak makro ekonomik belirsizliklere rağmen, değerlemelerin düşük olması, düşüşün sınırlı olacağına işaret ediyor" dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.3 kayıpla 2,618.79 puana geriledi ve 4 gündür devam eden ralliye ara verdi. CSI 300 Endeksi de yüzde 0.3'lük düşüşle 2,909.92 puandan işlem gördü.

Trading Central Asia Ltd.'a göre, 8 Ağustos'ta ayı piyasasına girmiş olan Şanghay Bileşik Endeksi'nin düşüş trendini sonlandırması için 2,675 puan seviyesine yükselmesi gerekiyor. Bu seviye, dünkü kapanışın yüzde 1.8 üzerine denk geliyor.