Advertisement

Japonya'nın eski Döviz yetkilisi ve Mr. Yen lakabıyla tanınan Eisuke Sakakibara, ABD ve Avrupa'nın küresel ekonomi üzerindeki etkisinin azalmasının, yatırımcıların güvenli varlıklara yönelteceğini söyledi. Sakakibara, yenin, dolar karşısında Mart'ta kaydetmiş olduğu 2. Dünya Savaşı sonrası rekorunun üzerine çıkabileceğini söyledi.

ABD ekonomisinin hâlâ daha Lehman Brothers iflasının hasarlarının üzerinden gelmesi gerektiğine değinen Sakakibara, ABD'nin, Japonya'nın 1990'larda yaşamış olduğu gibi "kayıp bir on yıl"a gireceğini, Avrupa'daki borç krizinin ise derinleşebileceğini öngördü.

"Batının çöküşünü izliyoruz" ifadelerini kullanan Sakakibara, dolardaki zayıflamanın önüne geçilemeyeceğini, ABD'nin de buna göz yumacağını söyledi.

Japon yeni, 11 Ağustos'ta dolar karşısında 76.31'e kadar yükseldi. Avrupa ve ABD'deki endişelerden kaçış yolları arayan  yatırımcıların güvenli varlıklara sığınması, yeni destekliyor. Yen, 1 Ağustos'ta dolar karşısında 76.30'a kadar çıktı; ardından 4 Ağustos'ta 3. döviz müdahalesinin etkisiyle 80 seviyelerine geriledi.

Yenin savaş sonrası rekorunu aşması için sayılı günün olduğuna dikkat çeken Sakakibara, "yen, dolar karşısında 75 seviyelerine yükselebilir. Eğer daha da zorlarsa, 60'ları bile görebilir" dedi.

Yen, bugün dolar karşısında çok büyük değişiklik göstermedi ve 76.85 seviyesinden işlem gördü.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Ağustos 2011 Salı, 10:16 Misafir yen ile borçlanan vatandaşlarımızın allah yadımcısı olsun.zor bir durum. ama zararın neresinden dönülse kardır.