Advertisement

Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya, Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin ekonomiye güveni olumsuz etkilemesi ile birlikte, yılın ikinci çeyreğinde durma noktasına yaklaştı.

Yılın ilk çeyreğinde revize rakamla yüzde 1.3 büyüyen Almanya gayrı safi yurtiçi hasılası (GSYİH), yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0.1 genişledi. Bloomberg News'un anketine katılan 33 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, Almanya ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0.5 büyümesi bekleniyordu. İlk çeyrek büyümesi ise yüzde 1.5'ten yüzde 1.3'e revize edildi. Yıllık bazzda ise, Almanya GSYİH'sı yüzde 2.8 arttı.

euro Bölgesi ekonomisindeki büyümeye en fazla güç veren Almanya'da GSYİH'nın beklenenin oldukça altında büyümesi, borç krizinin bölgede harcamaları da yavaşlatmasının etkisi ile, Avrupa'nın yeni bir ekonomik gerilemeye yaklaştığı yönündeki işaretleri güçlendiriyor. Fransa'da toparlanma ikinci çeyrekte beklenmedik bir şekilde durma noktasına gelirken, İtalya ve İspanya'da büyüme yavaşladı. Yunanistan'da ise ekonomi küçüldü.

Citigroup'un Londra ofisinden şef Euro Bölgesi ekonomisti Juergen Michels, "Almanya verileri açık bir biçimde hayalkırıklığı yarattı" dedi ve "Herşey Avrupa'da ikinci çeyrekte durgunluğu işaret ediyor" yorumunda bulundu.

Euro Almanya büyüme verisinin açıklanmasının ardından çeyrek sent düştü ve Frankfurt saati ile 09:08'de 1.4385 dolar seviyesine indi.

Öte yandan, bugün TSİ 12:00'de açıklanacak olan Euro Bölgesi büyümesinin ikinci çeyrekte yüzde 0.3'e yavaşlaması bekleniyor. Büyüme ilk çeyrekte yüzde 0.8 seviyesinde gerçekleşmişti.