Advertisement

Ünlü hedge fonu yöneticileri, Citigroup Inc. ve Bank of America Corp.'un hisselerinde yüzde 20'yi aşan kayıpların oluşmasının öncesinde bankalardan uzaklaştı. John Paulson, George Soros ve Steve Mandel'in yönettiği hedge fonları, 2. çeyrekte ellerindeki banka hisselerini azalttı.

ABD Sermaye Piyasaları Kurulu SEC'in verilerine göre, Tudor Investment Corp. ve TPG-Axon Capital Management LP de banka hisselerini azaltanlar arasında yer altı. ABD'nin en büyük 2. yatırım fonu şirketi Fidelity Investments, JP Morgan Chase&Co.'ya ait 25 milyar hisseyi satarak, bu şirketteki varlıklarını yüzde 21 oranında azaltmış oldu.

Para yöneticileri bir süredir banka ve diğer finansal kuruluşların, ekonomik toparlanmadan yararlanacağına inanıyordu. Ancak zaman geçtikçe bazı yöneticiler bankaların kriz öncesindeki mortgage tahvillerine maruz kalmasından ötürü zarar etti.

San Francisko'daki hedge fonu şirketi branch Hill Capital'dan Manal Mehta, yatırımcıların banka hisselerine oynadıkça, birçok mortgage yükümlülüğüyle karşı karşıya kalmış olduğuna dikkat çekti. Mehta, bu davaların nasıl sonlanacağının da belirsiz olduğunu söyledi.

ABD'nin en büyük bankaları, Fannie Mae ve Freddie Mac gibi mortgage devlerinden gelen, kötü ev kredilerinin geri alınması talebiyle karşılaşıyor. Bankalar aynı zamanda yatırımcıların da davalarıyla uğraşmak zorunda kalıyor.