Advertisement

Avrupa hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratları, Almanya ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde beklenenin oldukça altında büyümesinin etkisi ile düşüyor. Gösterge endeks Stoxx Europe 600, Mayıs 2010'dan beri gösterdiği en büyük çaplı üç günlük yükselişinin ardından aşağı yönde hareket ediyor. Asya hisseleri ise bugün değer kazandı.

İngiliz kamu hizmeti şirketleri Severn Trent Plc, Pennon Group Plc ve United Utilities Group Plc, Goldman Sachs Group Inc.'nin "sat" tavsiyesi sonrası yüzde 1'in üzerinde değer kaybetti. İtalyan elektrik şirketi Terna Rete Elettrica Nazionale SpA, vergilerin şirketin gelirlerini düşüreceği yönündeki endişelere bağlı olarak yüzde 10 değer kaybetti. 

Stoxx 600 Endeksi yüzde 1.2 düşerek, Londra saati ile 08:33'te 234.93 puana indi. Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da büyümenin yavaşlamasının, küresel ekonominin yavaşlamakta olduğu endişelerini desteklemesi sonrası, Stoxx 600 Endeksi, 17 Şubat'taki bu yılın zirvesinden gerçekleştirdiği düşüşü yüzde 19'a genişletti.

Commerzbank AG'nin Frankfurt ofisinden Bernd Meyer, "Euro Bölgesi ve ABD için makro sürprizler, tabanın görüldüğü yönünde ikna edici işaretler göndermiyor" dedi ve "Makro görünüm istikrar kazandığında, riskli varlıklara girilmeli" yorumunda bulundu.

Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 1.1 gerilerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3'lük bir çıkış gerçekleştirdi