Advertisement

ABD'de ithal edilen malların fiyatları Temmuz ayında, artan akaryakıt, sanayi tedarikleri ve giyim-kuşam maliyetlerinin etkisi ile yükseldi.

Haziran ayında revize edilmiş rakamla yüzde 0.6 düşen ithalat fiyatları, Temmuz ayında yüzde 0.3 yükseldi. Haziran ayı verisi, revize edilmeden önce, yüzde 0.5 düşüş şeklindeydi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, ithalat fiyatlarının Temmuz ayında yüzde 0.1 düşmesi bekleniyordu.

Çin ve Brezilya gibi gelişen piyasalarda büyümenin yavaşlaması, siyasi tartışmaların olduğu bir ortamda ABD'de talebin düşmesi ve stoklardaki azalmalar, ithalat fiyatlarının bu ay muhtemelen gerileyeceği anlamına geliyor. Fed politika yapıcıları, geçen hafta yaptıkları açıklamada, emtia fiyatlarındaki artışların daha da yavaşlaması ile birlikte, enflasyonun daha düşük seviyelere yerleşmesini beklediklerini kaydetmişlerdi.

FTN Financial'ın New York ofisinden ekonomist Lindsey Piegza, "Daha hızlı büyümekte olan gelişen ekonomilerden halen önemli niktarda mal ithal ediyoruz, ancak bu durum son aylarda hafifledi" dedi ve Çekirdek fiyatlar oldukça iyi kontrol altında kalmaya devam ediyor ve Fed'in genişlemeci para politikasını sürdürmesi için ek potansiyel var" yorumunda bulundu.

Bloomberg'in anketine katılan 54 ekonomistin tahminleri, yüzde 1.8 düşüş ile yüzde 0.4 artış arasında gerçekleşti.