Advertisement

ABD'nin en büyük bankalarından Bank of America Merrill Lynch, danışanlarına yazdığı mektupta teknik göstergelere dikkat çekerek, euronun dolar karşısında yükseleceğine oynamaları gerektiğini belirtti.

Bank of America'nın Döviz ve faiz stratejileri müdürü MacNeil Curry, euronun, dolar karşısında Haziran 2010'da başlamış olan yükseliş trendini yendien yakalayacağını söyledi. Curry, euronun 1.4473 dolar seviyesini aşması hâlinde 1.5210'a kadar yükseleceğini öngördü. 3 aydır 4 Mayıs'taki zirvesi olan 1.4940 doların altında seyreden euro, 1.3863 doların altına da düşmedi. Euro/Dolar paritesi 7 Haziran 2010'da 1.1923 dolar seviyesine kadar gerilemişti.

Hisselerde kaydedilmiş olan sert satışlara rağmen, en iyi seçeneğin düşüşe oynamak yerine, bant içinde pozisyon almak olduğuna dikkat çeken Curry, hisse senetlerinde de yükseliş trendinin yeniden geri döneceğini öngördü.

Euro, dün dolar karşısında yüzde 0.3 düşüşle 1.4445'ten 1.4407'ye geriledi. S&P 500 Endeksi de dün yüzde 1 düşüşle, 4 günden bu yana ilk düşüşüne işaret etti. S&P 50, önceki 3 haftanın tümünde haftayı ekside kapadı.

Kuruluş, mevcut şartlar sebebiyle euroda opsiyonlar vasıtasıyla pozisyon alınmasını tavsiye etti. Banka, yatırımcıların 1.48 dolar seviyesindeki euro call ve dolar put opsiyonlu kağıtları almalarını önerdi. Put opsiyonları satış seçenekli, call opsiyonları ise alım seçenekli opsiyonları tanımlıyor.

Ancak Curry, eurodaki olumsuz baskılar sebebiyle, yatırımcıların euro alıp dolar satma konusunda çekindiğine dikkat çekti.