Advertisement

Fransa Maliye Bakanlığı, Fransız bakan Francois Baroin ile Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble'in finansal işlem vergisi konusunda ortak önerilerini Eylül ayında sunacaklarını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Baroin ve Schauble'ın konuyu ele almak üzere çok yakında biraraya gelecekleri belirtilerek, iki bakanın finansal işlemlere uygulanması öngörülen vergi konusunda ortak önerilerini Eylül ayında mevkidaşlarına sunacakları ifade edildi.

Euro Bölgesi'nin borç sorununu ele almak üzere dün Paris'te biraraya gelen Sarkozy ve Merkel, zirvenin ardından düzenledikleri basın toplantısında, bölgedeki borç krizi karşısında bir ekonomi konseyi kurulması gerektiğini belirterek, eylül ayında Avrupa Birliği'nin finansal işlemlere vergi getirilmesini öngören bir düzenleme yapılmasını önereceklerini kaydetmişlerdi.

İki lider, finansal işlem vergisinin yöntemine ilişkin bilgi vermedi. Ancak uzmanlar, bunun, ekonomist James Tobin tarafından ortaya atılan ve uluslararası sermaye hareketlerinin küçük bir oranda vergilendirilmesini içeren yöntemle yapılabileceğini belirtiyor.