Advertisement

Philadelphia Fed Başkanı Charles Plosser, Amerikan Merkez Bankası’nın 9 Ağustos’taki toplantısında, algılanandan "önemli ölçüde daha yavaş" olarak tanımlanan ekonomik toparlanmayı desteklemek için faizi 2013 yılının ortalarına kadar sabit tutma kararına muhalefet gösterdikten sonra ilk kez konuştu.

Plosser, Fed´in 2013 yılının ortalarından önce muhtemelen faiz artırımına ihtiyaç duyacağını öne sürdü.

Philadelphia Fed Başkanı politika yapıcıların, faizi iki yıl daha rekor düşük seviyede tutma taahhüdünde bulunmadan önce ekonominin nasıl performans göstereceğini görmeyi beklemeleri gerektiğine dikkat çekti.

Özellikle yükselen enflasyon ve Kasım ayından beri düşerek yüzde 9.1´e inen işsizlik oranının dikkate alınması gerektiğini belirten Plosser, ekonominin ek yardıma ihtiyaç duyup duymadığının açık olmadığını söyledi.

Plosser, "burada çok çabuk tepki veriyoruz" dedi ve biraz daha sabır ve daha iyi bir fikir çağrısında bulunda. Philadelphia Fed Başkanı Plosser, yılın ikinci yarısında algılanan ekonomik sıçramanın somutlaştığını görmek için Eylül ayına kadar beklemek istediğini sözlerine ekledi.

9 Ağustos’taki Fed Açık Piyasa Komitesi görüşmeseleri esnasında Plosser, Dallas Fed Başkanı Richard Fisher ve Minneapolis Fed Başkanı Narayana Kocherlakota, Fed’in politika faizini iki yıl daha sıfıra yakın seviyede tutma kararına muhalefet etmişti.

Bu 3 isim düşük faiz taahhüdünün kesin olarak belirtilmeyen "uzun bir süre" daha sürdürülmesi şeklindeki bir açıklamayı tercih ettiklerini belirtmişti.

Plosser ayrıca, 9 Ağustos açıklamasında ekonomik durumun aşağı yönlü değerlendirmesine de muhalefet ettiğini, zira bunun "aşırı olumsuz" bir değerlendirme olduğunu söyledi.