Advertisement

Geçtiğimiz hafta piyasaları kasıp kavuran ABD'nin ardından Fransa'nın da AAA olan kredi notunu kaybedeceğine ilişkin endişelerin 1 hafta sonrasında açıklama yapan Standard&Poor's; Fransa'nın kredi notunun AAA kalacağından emin olduklarını söyledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin Fransa temsilcisi Carol Sirou, RTL radyosuna yaptığı açıklamasında, "Fransa'nın kredi notu 1975'ten bu yana AAA ve görünümü de durağan" dedi ve Fransa'nın kredi notundan emin olduklarını belirtti.

5 Ağustos'ta S&P'nin tarihinden ilk kez ABD'nin kredi notunu AAA'dan AA+'ya çekmesi, küresel ekonomide "sırada hangi AAA ülkenin notu riskte?" endişelerini doğurmuştu.

ZENGİNLER DAHA ÇOK VERGİLENDİRİLECEK

Bu arada Perşembe günü Fransa'nın bütçeden sorumlu devlet bakanı Valeri Pecresse, Fransa'nın zenginler üzerindeki vergileri artırmayı planladığını açıkladı.

BFM radyosuna konuşan Pecresse, hükümetin yıllık 1 milyon euronun üzerinde kazanan mükelleflerin daha fazla vergilendirilmesi üzerinde çalıştıklarını belirtti. Ancak Pecresse, henüz bu verginin bireysel vergi mükellefleri ve şirketlere nasıl yansıtılacağının kararlaştırılmadığını söyledi.

Fransa, 24 Ağustos'ta kamu borcunu azaltmak üzere bütçe paketini senatoda oylayacak.