Advertisement

Euro Bölgesi, devamlılığını sağlamak için küçülmek zorunda kalabilir. Avrupa'daki borç krizinin 3. yılında  kurtarma çabaları finansal piyasaları ikna edemezken, PIMCO'nun CEO'su Muhammed El-Erian'dan, Harvard Üniversitesi'nden Martin Feldstein'a kadar birçok ekonomist, euronun ayakta kalabilmesi için 17 ülkenin dahil olduğu birlikten bazı ülkelerin çıkmasının gerekebileceğini ifade ediyor.

Euro Bölgesi'ndeki bu küçülmenin sonucu ise, El-Erian'ın da ifade ettiği gibi, "daha ufak, ancak entegrasyonu yüksek ve mali olarak güçlü bir Euro Birliği" olabilir.

Almanya Başbakanı Angela Merkel gibi birçok Avrupalı lider bu seçeneği ihtimal dışında bıraksa da, PIMCO CEO'su El-Erian, en sonunda bu seçeneği daha güçlü bir mali birlik uğruna kabullenebileceklerini savundu.

SLJ Macro Partners LLP'nin yöneticilerinden Stephen Jen, bu zamana kadar Avrupalı liderler tarafından euronun gücünün ve üye ülkelerin bağlılıklarının azımsanmaması gerektiği konusunda uyarıldıklarını, ancak liderlerin nihayi olarak "niteliği niceliğe tercih edebileceklerini" söyledi.

Sorunları çözme konusunda siyasi seçeneklerin sınırsız olamayacağına dikkat çeken Jen, Yunanistan'dan önce Portekiz ve İrlanda'ya sıçrayan, ardından İtalya ve İspanya'yı tehdit eden borç krizinin, bölge liderlerinin başarısızlığını gösterdiğini aktardı.