Advertisement

Asya paraları, Fed'in bu hafta daha fazla teşvik programı açıklayacağının speküle edilmesiyle desteklendi.

Fed, 26 Ağustos'ta Wyoming'de yıllık sempozyumunu gerçekleştirecek. Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) bu ayın başında yaptığı, daha fazla teşvik yapmaya hazır oldukları açıklaması, Fed'in yeni tahvil alım programını değerlendirdiğine ilişkin spekülasyonları artırdı. Güney Kore wonu, bazı yatırımcıların kurda 19 Ağustos'ta görülmüş olan yüzde 1.3'lük düşüşün gereğinden fazla olduğunu düşünmesiyle geri sıçradı.

Piyasaların hala daha geçici düzeltmeler için Fed'i izlediğini belirten Bangkok Bank Bhd.'nin yöneticilerinden Calbert Loh, gelişmiş ülkelerdeki yavaşlamanın Asya'yı etkilemeye başladığını söyledi.

Güney Kore wonu, ABD doları karşısında yüzde 0.4 değerlenerek 1083.30 seviyesine yükseldi. Malezya ringgiti yüzde 0.3 primle 2.9745 seviyesine çıkarken, Singapur ve Tayvan dolarları da yüzde 0.2'şer artışla, sırasıyla 1.2095 ve 29.013'e yükseldi.

İhracatçıların son düşüşlerden yararlanmak için parayı ülkelerine döndürdüğü spekülasyonu üzerine 4 ayın en düşük seviyesine gerileyen Tayvan doları geri sıçradı. Tayvan'da ihracat siparişleri Temmuz ayında yıllık bazda yüzde 11.1 yükseldi.