Advertisement

Rekor düşük seviyede seyreden ABD Hazine tahvillerinin faizleri, traderların, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin bu hafta ekonomiyi desteklemek için üçüncü tur parasal genişlemeye gidileceğini işaret etmesini beklediğini gösteriyor. Ancak dünyanın en büyük tahvil dealerları bu senaryonun ihtimalinin düşük olduğunu kaydediyorlar.

Barclays Plc, 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizinin, traderların, Fed'in 500 milyar ila 600 milyar dolarlık tahvil alımı yapacağını fiyatladığını gösterdiğini belirtti. Citigroup Inc. de, mevcut faizlerin yalnızca, daha fazla merkez bankası tahvil alımı ya da ekonominin yüzde 2 daralacağını varsaymakla makul hale gelebileceğini kaydetti.

Barclays'ın New York ofisinden sabit getirili menkul kıymetler analisti Anshul Pradhan, "Piyasa diğer bir büyük çaplı varlık alımını fiyatlıyor ve bunun teyidinin bu haftaki Jackson Hole sempozyumunda gelmesini bekliyor" dedi ve "Ancak bunun ihtimali düşük. Eğer Fed Başkanı hayalkırıklığı yaratırsa, 10 yıl vadeli ABD tahvilinin gösterdiği aşırı performans tersine dönebilir" yorumunda bulundu.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden merkez bankası başkanları bu hafta, Kansas City Fed tarafından düzenlenen yıllık Jackson Hole sempozyumunda biraraya gelecek. Geçen yılki Jackson Hole sempozyumunda, Fed Başkanı Ben S. Bernanke, Fed'in ekonomik toparlanmayı sağlamak için yapabileceği herşeyi yapmaya hazır olduğunu ve büyümenin yavaşlaması halinde daha fazla menkul kıymet satın alabileceğini kaydetmişti.