Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, Fed'in ekonomiyi desteklemek için teşvik tedbirleri açıklayacağı beklentisi ile yükseliyor. Bu hareket, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin New York piyasasının açılması ile birlikte, 2009'dan bu yana gerçekleştirdiği en büyük çaplı dört haftalık düşüşün ardından sıçrama yapabileceğini işaret ediyor.

ABD'nin en büyük aluminyum üreticisi Alcoa Inc. New York'taki ilk işlemlerde yüzde 2.1 yükselirken, altının altıncı günde de yükselişini sürdürmesi, Barrick Gold Corp.'un değer kazanmasına neden oldu. En büyük petrol alanı hizmetleri şirketi Schlumberger Ltd. Paris'teki işlemlerde değer kazandı.

Eylül vadeli S&P endeks kontratı yüzde 0.9 yükselerek, Londra saati ile 10:11'de 1,134.50 puana çıktı. ABD hisselerinin gösterge endeksi geçen hafta yüzde 4.7 düşerek 1,123.53 puana inmiş ve 22 Temmuz'dan bu yana yüzde 16'lık bir kayıp yaşamıştı.

Sydney'de Kapstream Capital'den fon yöneticisi Nick Maroutsos, "Alarm zillerinin çalmakta olduğu bir noktadayız" dedi ve "Piyasalarda geçici de olsa bir şeyler yapılmasına ihtiyaç var. Böylelikle insanlar, Fed yetkililerinin ve ayrıca hükümet yetkililerinin de, yanlarında olduğu yolunda bir güvene sahip olurlar" yorumunda bulundu.

Rekor düşük seviyede seyreden ABD Hazine tahvillerinin faizleri, traderların, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin bu hafta ekonomiyi desteklemek için üçüncü tur parasal genişlemeye gidileceğini işaret etmesini beklediğini gösteriyor. Ancak dünyanın en büyük tahvil dealerları bu senaryonun ihtimalinin düşük olduğunu kaydediyorlar.

Barclays Plc, 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizinin, traderların, Fed'in 500 milyar ila 600 milyar dolarlık tahvil alımı yapacağını fiyatladığını gösterdiğini belirtti. Citigroup Inc. de, mevcut faizlerin yalnızca, daha fazla merkez bankası tahvil alımı ya da ekonominin yüzde 2 daralacağını varsaymakla makul hale gelebileceğini kaydetti.