Advertisement

Bloomberg anketine katılan 18 ekonomist, Merkez Bankası'nın bu haftaki toplantısında faizleri sabit tutacağını düşünürken, 3 ekonomist TCMB'nin faizlerde 1 indirim daha yapacağını öngördü.

TCMB, faiz kararını yarın saat 2'de açıklayacak. MB, 4 Ağustos'ta ara toplantı yaparak, ekonomiyi dıştan gelecek krizlere karşı korumak için faizleri indirmişti. TCMB Başkanı Erdem Başçı, geçtiğimiz hafta Bloomberg'e yaptığı konuşmasında, Avrupa'daki borç krizine ilişkin gelişmelere göre, daha fazla parasal genişlemeye gidilebileceğini söylemişti.

Merkez Bankası'nın zamanlaması yerinde olan önleyici nitelikte bir hareket yaptığını belirten Morgan Stanley&Co.'nun başekonomistlerinden Tevfik Aksoy, ancak bunun bu toplantıda da faiz indirimi yapılacağı anlamına gelmediğini söyledi. Aksoy, TCMB'nin büyük ihtimalle daha zor zamanlar için bazı önlemleri daha yavaş harekete geçirmek isteyeceğine, aksi takdirde faiz indirimlerinin piyasalar üzerindeki etkisini yitirebileceğine dikkat çekti.

4 Ağustos'taki faiz indiriminin ardından Türk Lirası, dolar karşısında yüzde 3 değer kaybederek, bu yılki kayıplarını yüzde 13.5'e çıkarttı. TL, gelişen piyasa ekonomileri arasında en kötü performansa sahip olan para birimi oldu.