Advertisement

Morgan Stanley, JP Morgan ve Credit Suisse gibi bankaların ardından Goldman Sachs Group Inc. de ABD'nin büyüme tahminini, toparlanmanın hız kestiği gerekçesiyle indirdi.

Önceki tahmininde ABD ekonomisinin 2011'de yüzde 1.7 büyüyeceğini öngören Goldman Sachs, tahmini aşağı yönlü revize ederek yüzde 1.5'e çekti.

ABD Merkez Bankası Fed, geçtiğimiz hafta imalat sanayinin Ağustos ayında daraldığını açıklarken, Thomson Reuters/University of Michigan Tüketici Güven Endeksi de, ekonomiye duyulan güvenin son 30 yılın en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi. Goldman'ın büyüme tahminindeki indirim, küresel hisse senetlerinde sert düşüşlerin yaşandığı ve Fed Başkanı Bernanke'nin bankanın yıllık sempozyumunda konuşmak üzere hazırladığı dönemde geldi.

Verilerin gelecekte daha zayıf büyümeye işaret ettiğine dikkat çeken ekonomistler, "son gelişmeleri göz önünde bulundursa da, Bernanke'nin bu yılın ikinci yarısı ve 2012 için hızlanma öngörülerinde bulunacağına inanıyoruz" dedi.

Daha önceden ABD'nin 3. ve 4. çeyrekte yüzde 2'şer büyüyeceğini öngörmüş olan Goldman Sachs, her iki tahminini de aşağı çekerek, sırasıyla yüzde 1 ve yüzde 1.5 olarak belirledi.

Credit Suisse 18 Ağustos'ta ABD'nin 3. çeyreğe ait büyüme tahminini yüzde 3.3'ten yüzde 1.3'e; 4. çeyrek için olan tahminini ise yüzde 3.1'den yüzde 2.2'ye çekmişti. Banka aynı zamanda 2011'de küresel büyümenin yüzde 3.9'le sınırlı kalacağını öngörmüştü.

JP Morgan Chase&Co. da diğerleri gibi geçtiğimiz hafta ABD ekonomisi için tahminlerini değiştirenler arasındaydı. Banka, ABD ekonomisinin 4. çeyreğe ait ekonomik büyüme tahminini değiştirerek, yüzde 2.5'ten  yüzde 1'e çekti.