Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin ekonomiyi desteklemek için teşvik programı açıklayacağı beklentisinin güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebi azaltmasının ardından değer kaybetti.

İki yıl vadeli tahvilin faizi, rekor seviyelere düşen tahvil faizlerinin, bu hafta 99 milyar dolarlık borçlanma ihalesine talebi düşüreceği beklentisi ile, son iki haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Fed Başkanı Bernanke 26 Ağustos'ta Jackson Hole'daki Fed sempozsyumunda konuşma yapacak. Öte yandan, ABD endeks vadeli kontratları yükseldi.

St. Louis merkezli aracı kuruluş Stifel Nicolaus & Co.'nun Baltimore biriminden Martin Mitchell, "Hazine tahvilleri, Bernanke'nin yapacağı konuşma ve bu konuşmada ekonomiye yönelik teşviklerden bahsedeceği beklentileri ile birlikte hisse senetlerinde görülen yükselişlerin etkisiyle hafifce zayıfladı" dedi ve "Bu hafta ayrıca tahvil arzı var. Bu nedenle bono piyasası tedirgin. Zira faizlerin çok düşük seviyede olması, bu ihaleye talebi azaltabilir" yorumunda bulundu.

10 yıl vadeli Hazine tahvilinin faizi beş baz puan yükselerek New York saati ile 08:42'de yüzde 2.11'e çıktı. Ağustos 2021'de vadesi dolacak yüzde 2.125 faizli tahvilin fiyatı 14/32 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 4.38 dolar düşerek 100 4/32'ye indi. 10 yıl vadeli tahvilin faizi 18 Ağustos'ta yüzde 1.97 ile tarihinin en düşük seviyesini görmüştü.

İki yıl vadeli tahvilin faizi bir baz puan yükselerek, 8 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesi olan yüzde 0.20'ye çıktı. Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 1.5 yükseldi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
22 Ağustos 2011 Pazartesi, 16:39 Misafir bu durumda altın cıkarmı şimdi düşermi