Advertisement

ABD'de New York Borsası'nda işlem gören hisse senetleri, Fed'in ekonomiyi teşvik etmek için adımlar atacağı beklentisi ile yukarıda açıldı. Bu hareket ile birlikte, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, 2009 yılında bu yana gerçekleştirdiği en büyük çaplı dört haftalık düşüşün ardından yükseldi.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.8 yükselerek, New York saati ile 09:32'de 1,143.35 puana çıktı. Endeks geçen hafta yüzde 4.7 düşmüş ve 22 Temmuz'dan bu yanaki düşüşünü de yüzde 16'ya çıkarmıştı. Dow Jones Endeksi ise 181.18 puan ya da yüzde 1.7 yükselerek 10,998.83 puana ulaştı. Fed Başkanı Ben S. Bernanke, Jackson Hole'daki merkez bankacıların katılacağı sempozyumda 26 Ağustos'ta bir konuşma yapacak.

Philadelphia merkezli Janney Montgomery Scott LLC'den şef yatırım stratejisti Mark Luschini, "İnsanlar, yeni bir parasal genişlemeye gidileceği ihtimalinin artmakta olduğuna inanıyor" dedi ve "Bunu göreceğimiz konusunda bizim beklentimiz yok. Çıta yüksekte kalmaya devam ediyor. Eğer beklentilere dayalı bir ralli oluyorsa ve ardından beklentiler çıkmazsa, hisse senetlerinin düşeceği yolunda bir endişem var" yorumunda bulundu.

S&P 500 Endeksi, Bernanke'nin geçen yılki Jackson Hole sempozyumunda 600 milyar doalrlık varlık alımına gidileceği yönünde işaret vermesinin ardından, 26 Ağustos 2010 ile 18 Şubat arasındaki dönemde yüzde 28 yükseldi. Rekor seviyelere düşen ABD tahvil faizleri, traderların, Fed'in ekonomiyi desteklemek için, parasal genişleme olarak da bilinen tahvil alımına gideceği yolunda beklentiye girdiklerini işaret ediyor. Ancak dünyanın en büyük tahvil dealerları bunun ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyor.