Advertisement

Uluslar arası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s, Yunanistan’ı, ikinci yardım paketi kapsamında alacağı krediler için Finlandiya’yla ikili teminat anlaşmaları sebebiyle uyardı.
 
Moody's, Yunanistan'ın kurtarma yardımı karşılığında teminat anlaşması yapması nedeniyle, bu ülkeye yapılan finansal yardımın bir sonraki diliminin gecikebileceği ve temerrüte düşebileceği uyarısında bulundu. Kuruluş, bu tür anlaşmaların artmasının Yunanistan için olumsuz bir not olacağına işaret etti.

Yunanistan'ın, geçen yıl AB ve Uluslararası Para Fonu IMF ile yaptığı 110 milyar euroluk anlaşma kapsamında, 8 milyar euroluk dilimi Eylül ayında alması bekleniyor.

Euro Bölgesi'nin diğer üyelerinin Finlandiya'nın Yunanistan ile yaptığı anlaşmayı engellemesini beklediğini söyleyen Moody's, Finlandiya'nın teminat anlaşması yapmasının, Euro Bölgesi'nin bazı üyelerinin, Yunanistan konusundaki niyet eksikliğini gösterdiğine dikkat çekti. Kuruluş, bu durumun, güvensiz ülkelerin Almanya ile Fransa'ya güçlü Euro projesine destek amacıyla güçlü adımlar atması için daha fazla baskı yaptığına işaret ettiğine de dikkat çekti.

Moody's ayrıca, ikili teminat anlaşmalarının artmasının gelecekte kurtarma programları için fon bulunmasını sınırlandıracağına işaret etti.

Euro Bölgesi liderleri Temmuz ayında yaptığı toplantıda, Yunanistan için yeni bir yardım paketini kabul etmişti. Yunanistan'ın, bu yardım kapsamında alacağı krediler için Finlandiya ile ikili teminat anlaşması yapması Avusturya, Hollanda ve Slovakya'dan da teminat taleplerine yol açmıştı.