Advertisement

Asya'daki hisselerin dünya genelinde piyasalardaki düşüşten daha az etkilenmiş olması ve Avustralya'nın faizleri indireceğine yönelik pozisyonların azalması sayesinde yüksek getirili varlıkların talebi desteklendi; dolar ve İsviçre frankı önemli paraların çoğu karşısında geri adım attı.

Financial Times gazetesinin Euro Bölgesi liderlerinin, Finlandiya'nın Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketine dahil olması için teminat talep etmesini yeniden görüşeceğini yazması üzerine euro değerlendi. Fed Başkanı Ben Bernanke'nin piyasaların iyimser beklentilerini boşa çıkarabileceğine yönelik spekülasyon, euro karşısında 1 haftanın en yüksek seviyesine çıkmış olan doları yüzde 0.6 geriletti. Avustralya doları ise ülkenin merkez bankası başkanı Glenn Stevens'ın enflasyonun dikkatle izleneceğine ilişkin açıklamalarının ardından değer kazandı.

Stevens'ın henüz panik tuşuna basmamış olduğunu, bu sayede Asya piyasalarını bir miktar sakinleştirmiş olduğunu söyleyen Sidney'deki CMC Markets'ın Döviz işlemcilerinden Tim Waterer, "risk duyarlılığında da ufak ufak istikrar sinyalleri görmeye başladık. Bu da Avustralya ve Yeni Zelanda doları ve euro gibi riskli varlıkları destekliyor" dedi.

Dün euro karşısında 1.4379 seviyesine çıkmış olan dolar, bugün 1.4411'e geriledi. Dolar/Yen paritesi ise 77.46'dan 77.30'a düştü. Euro, yen karşısında değerlenerek 111.40 seviyesinden işlem gördü. Avrupa'nın ortak para birimi euro, frank karşısında da 1.1428'den yüzde 0.2 değerlenme kaydetti.