Advertisement

ABD ve Avrupa ekonomilerindeki büyüme problemlerine dikkat çeken Nobel ödüllü ekonomist Michael Spence, küresel ekonominin resesyona düşme ihtimalinin yüzde 50 olduğunu savundu.

Bloomberg televizyonuna verdiği röportajında oldukça endişeli olduğunu söyleyen Spence, Avrupa ve Amerika'nın birlikte düşüşe geçmesinin, Çin'deki büyümeyi de etkileyeceğini ve ondan sonra da diğer gelişmekte olan ekonomilere hızla sıçrayacağını belirtti. Spence, bu senaryonun yüzde 50 ihtimalle gerçek olabileceğinin altını çizdi.

Spence'in Merkez bankası liderlerinin Jackson Hole'daki Fed sempozyumunun hazırladığı esnada gelen açıklamaları, Citigroup Inc.'den UBS AG'ye kadar birçok kuruluşun küresel büyüme tahminlerini aşağı çekme kararını da izlemiş oldu.

Nobel ödüllü ekonomist, Çin'in teşvik paketleriyle yumuşatmayı başardığı 2008'deki finansal krizin aksine, bu krizin ülkenin iç piyasalarını vurabileceğine dikkat çekti. Spence, "Çin'in gelişmiş ülkelerden gelen taleplerdeki kayıbı telafi edecek durumda olmadığını" savundu.

Çin'deki enflasyon oranlarının yüzde 6.5'larla 3 yılın zirvesinde seyrettiğini hatırlatan Spence, bu sebeple Çin'in daha fazla kredi genişlemesine gitmekten uzak durmaya çalışacağını belirtti.

2001'de Nobel ödülü kazanmış olan ve New York Üniversitesi'nde profesörlük yapan Michael Spence, bugün Jackson Hole'da konuşacak olan Fed Başkanı Ben Bernanke'nin de çok fazla hareket alanı olmadığını vurguladı.