Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki borç krizi euro birliğini dağılmanın eşiğine sürüklerken, Almanya'nın önünde yalnızca iki seçenek kalabilir. Yunanistan'ın euro üyeliğini gözden çıkarmak ya da ortak tahvili çıkarılmasına onay vermek.

Londra'daki WestLB AG'nin stratejistlerinden Michael Leister, piyasa duyarlılığındaki bozulmaların, özellikle Almanya'daki siyasilerin Euro Bölgesi'ni kurtarıp kurtarmamak konusunda bir karara varması gerektiğini savundu. Leister, "eğer yanıt kurtarmaksa; o zaman bölgenin önünde ortak tahvil çıkarmaktan başka seçenek yok" dedi.

Finlandiya'nın Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketine dahil edilmesi karşılığında teminat talep etmesiyle 2 ve 10 yıllık Yunan tahvillerinin getirisi ile Almanya'daki aynı vadeli tahvillerin getirisi arasındaki fark, euronun kurulduğu 1999'dan bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Avrupa'daki bankaların borç krizini idare edecek ölçüde sermayelerinin bulunmayabileceği düşüncesiyle bu hafta Yunanistan'ın sigorta primleri rekor seviyeye tırmandı.

Yüksek oranda bütçe açığı bulunan ülkelere, düşük faizle piyasalara girme hakkı ve daha ucuzdan borçlanma imkanı tanıyacak olan ortak tahviller, Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından reddedildi.

Münih'deki Ifo Enstitüsü'ne göre, Almanya'nın daha zayıf ülkelerle birlikte ortak tahvil satması, ülkeye 47 milyar euroya mal olacak.

BU HABERE YORUM YAZ
 
27 Ağustos 2011 Cumartesi, 07:17 Misafir almanya bedavaya kefil olmaz.problem de kefillikten degil bedavaya olmasindan dolayi.daha ilk gun adalarinizi satin diyen merkel bunu oylesine soylemedi papandreuya.deutsche telekom yunan telekomunun artik neredeyse tamaminin sahibi.