Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin bugünkü merkez bankası başkanları önünde yapacağı konuşma öncesi kazanç ile kayıp bölgeleri arasında dalgalanıyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.3 yükselerek, Mumbai saati ile 11:04'te 975.93 puana çıktı. Endeks seans içinde yüzde 0.1'lik düşüş gösterdi. Endekste, yükselen iki hisse senedi karşılığı yaklaşık üç hisse senedi değer kaybetti. Endeks bu hafta yüzde 0.6 yukarıda ve son beş hafta içinde ilk kez yukarıda kapatmaya hazırlanıyor. Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.8 yükselirken, Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.8'lik kaybı geri aldı. Malezya ve Endonezya Borsalarının gösterge endeksleri en az yüzde 1'lik kayıplar gerçekleştirdi.

Yatırımcılar, Fed'in ekonomiyi destekleme yönünde atabileceği adımlar konusunda fikir edinebilmek için, Başkan Bernanke'nin bugün Jackson Hole'daki konferansta yapacağı konuşmayı izliyor. Öte yandan bugün açıklanacak olan ABD ikinci çeyrek büyüme rakamının önceki açıklanana göre daha aşağıda çıkması bekleniyor. Nobel ödüllü Michael Spence, küresel resesyon şansının yüzde 50 olduğu tahmininde bulundu. Öte yandan, UBS AG, Çin ve Hindistan için büyüme tahminini düşürdü.

Mumbai'de IIFL - India Private Clients'tan araştırma müdürü Amar Ambani, "Küresel piyasalar Bernanke'nin söyleyeceklerini bekliyor" dedi ve "Bazıları Başkan'ın QE3'ü ilan etmesini bekliyor. Ancak Bernanke açıklayana kadar, bu konu bir sır" yorumunda bulundu.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün artı ile eksi bölgesinde en az 10 kere yer değiştirdi ve bu yıl yüzde 15'lik bir düşüş gösterdi. Gelişmiş piyasaların hisseleri izleyen MSCI Dünya Endeksi'nin bu yılki kaybı ise yüzde 9.6 seviyesinde.