Advertisement

Almanya'nın iktidar partisinin yerel seçimlerdeki yenilgisinin Euro Bölgesi'nin sorunlu ülkelerine verilen kurtarma paketlerinin desteğini azaltacağına ilişkin endişeler, sığınılacak para arayışını artırdı; dolar önemli paraların çoğunluğu karşısında değer kazandı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in kendi bölgesinde, borç krizini idare edemediği gerekçesiyle yenilgi almasının ardından euro, yen karşısında son 3 haftanın en düşük seviyesine geriledi. İsviçre frangı ise Asya Borsalarının değer kaybetmesi üzerine euro karşısında 4. gününde de artış kaydetti.

ABD ekonomisinin durağan seyrettiğini, Avrupa'daki borç sorunlarının ise sürdüğünü, tüm bunların piyasa duyarlılığını aşağı çektiğini ve çekmeye devam edeceğini savunan ANZ National Bank Ltd.'ın yatırım yöneticilerinden Alex Sinton, bu haftanın risk iştahı kapalı bir hafta olacağını, dolar ve frankın destekleneceğini söyledi.

Dolar, euro karşısında 1.4166'dan 1.4137'ye yükselerek, 11 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesine işaret etti. Dolar, yen karşısında ise geriledi ve 76.78'den işlem gördü. İsviçre frankı, euro karşısına 1.1201'den 1.1180'e çıkarken, euro, yen karşısında yüzde 0.3 değer kaybetti ve 108.77'ye geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2.1 düştü. Standard&Poor's 500 Endeksi ve Stoxx Europe 600 Endeksi ise 2 Eylül'de yüzde 2'nin üzerinde değer kaybetmişti.