Advertisement

Alman tahvilleri, hisse senetlerindeki değer kayıplarının Euro Bölgesi2nşn en güvenli varlıklarına yönelik talebi artırması sonrası değer kazandı. Bu alımların etkisi ile, 10 yıl vadeli Alman tahvilinin faizi rekor seviyeye düştü.

iki yıl vadeli Alman tahvilinin faizi ise, Almanya Başbakanı Merkel'in kendi seçim bölgesinde yenilmesinin Başbakan'ın Euro Bölgesi'ndeki borç krizi ile mücadelesinin halkın desteğini alamadığı endişelerini artırması sonrası, Haziran 2010'dan bu yana en düşük seviyesine indi. 10 yıl vadeli İtalya tahvili, hükümetin mali reformları uygulayamayacağı endişelerine bağlı olarak, 11'nci günde de değer kaybederek, euro döneminin en düşük seviyesine indi.

Credit Agricole Corporate & Investment Bank'ın Londra ofisinden sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Peter Chatwell, "Piyasalarda şimdilerde hakim olan faktör, hem reel ekonomi hem de finans sektörüne yönelk güven eksikliği" dedi ve Bu nedenle, Alman ve ABD tahvillerinin faizleri düşük seviyelerini koruyor" değerlendirmesinde bulundu.

10 yıl vadeli Alman tahvilinin faizi dört baz puan düşerek, Londra saati ile 08:46'da yüzde 1.97'ye geriledi. Bu kağıdın faizi gün içinde yüzde 1.945'e kadar düştü. Eylül 2021'de vadesi dolacak yüzde 2.25 faizli kağıdın fiyatı ise 0.385 ya da 1,000 euro (1,413 dolar) nominal değerli beher kağıt için 3.85 euro artarak 102.555'e çıktı. İki yıl vadeli Alman tahvilinin faizi üç baz puan gerileyerek yüzde 0.50 seviyesine geldi. Bu kağıdın faizi gün içinde yüzde 0.482'ye kadar inmiş ve 16 Haziran 2010'dan bu yana en düşük seviyesini görmüştü.

Merkel'in kendi seçim bölgesi olan Mecklenburg-Western Pomerania'dahi seçim sonuçları ile birlikte, Merkel'in başkanlığındaki koalisyon, bu yıl içinde yapılan altı eyalet seçimlerinin tümünü kaybetti. Bu durum, seçmenlerin, Euro Bölgesi'nde sorunlu ülkelerin kurtarılması için daha fazla vergi mükellefi parasının verilmesine muhalif olduğunu gösteriyor.