Advertisement

Avrupa'da borç krizinin kötüleşeceği endişeleri piyasaları olumsuz etkiliyor. Hisse senetleri değer kaybederken, İtalyan tahvilleri düşüşünü 11'nci güne taşıdı. Avrupa ülkelerinin ve finans kuruluşlarının temerrüde karşı sigorta maliyetleri (CDS) ise rekor seviyeye yükseldi. Euro zayıflarken, dolar ve altın değer kazandı.

MSCI Dünya Endeksi Londra saati ile 11:35'te yüzde 1.6 aşağıda seyrediyordu. Bankalar, Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki yüzde 3'lük düşüşe öncülük etti. 10 yıl vadeli İtalyan tahvilinin faizi, euronun kullanılmaya başlandığı 1999'dan bu yana en uzun süreli çıkış dönemi boyunca 13 baz puan yükseldi. 10 yıl vadeli Alman tahvilinin faizi rekor seviyeye düştü. 15 ülkenin CDS'lerini içeren Markit iTraxx SovX Western Europe Endeksi dokuz baz puan yükseldi. Euro dolar karşısında düşüşünü beşinci güne de taşıdı ve Ocak ayından bu yana en uzun süreli düşüş dönemini gerçekleştirdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in partisi haftasonu yapılan eyalet seçimlerini kaybetti. Böylelikle Merkel kendi seçim bölgesinde yenildi. ABD, Fannie Mae ve Freddie Mac tarafından satın alınan mortgage destekli menkul kıymetlere yapılan 196 milyar doalrlık harcamayı geri almak üzere bankalara 17 dava açtı. Citigroup Inc., küresel ekonomi için 2011 yılı büyüme tahminini yüzde 3.7'den yüzde 3.1'e düşürdü. ABD piyasaları bugün tatil nedeniyle kapalı.

UniCredit SpA'nın Munih ofisinden Markus Ernst, "Ülke riskleriyle ilgili olaylar piyasayı yönlendiren temel faktörler olarak kalmaya devam ediyor" dedi ve "egatif piyasa havasının, daha iyi bir Avrupa için değişme ihtimali düşük" yorumunda bulundu.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 1.2 aşağıda seyrediyor.