Advertisement

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Uzanlar'a ait Libananco şirketinin, el konulan Çukurova Elektrik (ÇEAŞ) ve Kepez Elektrik hisselerinde zarara uğradığı gerekçesiyle Türkiye hakkında açtığı davaya ilişkin değerlendirmede bulundu.  

Söz konusu şirketlere el konulmadığını, imtiyaz hakkının geri alındığını kaydeden Yıldız, "Şirkete bir el koyma söz konusu değil, yalnızca imtiyaz hakkı şirketlerinin edinimlerini yerine getirmediği gerekçesiyle geri alındı. Bunun karıştırılmaması lazım.." açıklamasını yaptı.

Yıldız, şirketlerin ticari faaliyetlerine devam edebileceğini, ancak enerji sektöründe yer alamayacağını belirtti.

Türkiye'nin bu davayla önemli bir sınavdan geçtiğini vurgulayan Bakan Yıldız, Türkiye'nin avukatlarının dava için 15 ülkede çalıştığını hatırlattı.

Merkezi Güney Kıbrıs'ta bulunan Libananco şirketinin, el konulan ÇEAŞ ve Kepez Elektrik hisselerinde zarara uğradığı gerekçesiyle Türkiye Cumhuriyeti hakkında açtığı 10,1 milyar dolar tutarındaki tahkim davasında zafer Türkiye'nin olmuştu.

Hakkında arama kararı bulunan Kemal Uzan, 2003 yılında AİHM'e yaptığı başvuruda, ÇEAŞ ve Kepez'in imtiyaz sözleşmelerinin iptal edilmesini gerekçe göstererek, Türkiye'nin insan hakları ihlalinde bulunduğunu iddia etmişti.

Yıldız, ayrıca Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) özelleştirme sürecinin başlatılacağını ve özelleştirmede THY modelini düşündüklerini kaydetti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Eylül 2011 Pazartesi, 14:37 tunc kar bu olaydan yüz akıyla çıkan herkesi kutluyorum. tunc kar