Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Avrupa'nın en borçlu ülkelerinin karşı karşıya kaldığı krizin daha da kötüleşeceği endişeleri ve Çin'de hizmet sektörü endeksinin rekor seviyeye inmesinin etkisiyle, düşüşünü ikinci güne de taşıdı ve bir haftayı aşkın sürenin en düşük kapanışını yapmaya hazırlanıyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 2.2 düşerek, Londra saati ile 10:322de 999.15 puana geriledi. Bu seviyede bir kapanış, 26 Ağustos'tan bu yana en düşük kapanış seviyesi olacak. Kore'de Kospi Endeksi yüzde 4.4 geriledi ve dünyada en büyük düşüşü gösteren endeks oldu. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2 geriledi. Polonya ve Macaristan'ın gösterge endeksleri, bu iki ülke para biriminin İsviçre frankı karşısında beşinci günde de düşmesinin etkisiyle en az yüzde 1'lik gerilemeler gösterdi.

Almanya'da Başbakan Merkel'in eyalet seçimlerinde kendi seçim bölgesinde kaybetmesi, borçlu ülkelere yönelik kurtarma tedbirlerine karşı muhalefetin arttığı endişelerini güçlendiriyor. HSBC Holdings Plc ve Markit Economics'in hazırladığı Çin'de hizmet sektörü endeksi, temmuz'daki 53.5 seviyesinden Ağustos ayında 50.6 seviyesine geriledi. Bu veri, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde büyümenin ılımlı hale gelmekte olduğunu gösteriyor. Bu verinin 50 seviyesinin üzerinde gerçekleşmesi sektörde genişleme olduğu anlamına geiyor.

Moskova'da UralSib Financial Corp.'un araştırma müdür yardımcısı Slava Smolyaninov, "Avrupa, süregelen ülke borç krizi ve ekonomik yavaşlama işaretleriile birlikte, yatırımcılar için kilit endişe bölgesi olmaya devam ediyor" dedi ve "Zayıf makro veriler ve dünya ekonomisinde artan yavaşlama endişeleri, hisse senetlerinde düşüşe neden oluyor" yorumunda bulundu.