Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, dünyanın en büyük ekonomisinin yavaşlamakta olduğu endişelerine bağlı olarak düşüyor. Bu hareket, bir günlük tatilin ardından yarın New York Borsası'nın açılması ile birlikte, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin düşüşünü üçüncü güne de taşıyabileceğini işaret ediyor.

ABD'nin varlıklar bakımından en büyük bankası Bank of America Corp., Avrupa işlemlerinde yüzde 2.9 düşerken, Citigroup Inc., Almanya'daki işlemlerde yüzde 2.7'lik bir kayıp yaşadı. Bu bankalar, ABD'de Federal Konut Finansman Ajansı tarafından dava açılan 17 banka arasına yer alıyor. ABD'nin en büyük aluminyum üreticisi Alcoa Inc., metal fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle, Avrupa'daki işlemlerde yüzde 2.2 değer kaybetti.

Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 1 düşerek, Londra saati ile 11:12'de 1,157.3 puana geriledi. ABD piyasaları bugün tatil nedeniyle kapalı. S&P 500 Endeksi Cuma günü, tarım dışı istihdamın beklenenden kötü çıkmasının ardından yüzde 2.5 düşmüştü.

Owings Mills, Maryland'da Euler Hermes ACI'dan baş ABD ekonomisti Dan North, "İstihdam verisi korkutucuydu" dedi ve "Negatif istihdam büyümesi çıktığında, bu son veri buna oldukça yakındı, hali hazırda resesyondasınızdır anlamına gelir" yorumunda bulundu.

S&P 500 Endeksi, 29 Nisan'da gördüğü üç yıllık zirvesinden yüzde 14 düştü. ABD'de Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam Ağustos ayında değişmedi ve Eylül 2010'dan bu yana en kötü seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı istihdam Temmuz ayında aşağı yönde revize edilmiş rakamla 85,000 artmıştı. İşsizlik oranı ise Ağustos ayında, işverenleri ekonomik toparlanmanın gücüne daha az güven duymalarının etkisi ile değişmeyerek yüzde 9.1 seviyesinde kaldı.