Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet ve yakında ECB Başkanlığını Trichet'den devralacak İtalya Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Avrupalı hükümetlere Avrupa Finansal İstikrar Fonunun (EFSF) güçlendirilmesini hızla uygulaması ve reformları sürdürmesi çağrısında bulundu.

Trichet ve Draghi, Paris'te düzenledikleri basın toplantısında, bazı Avro Bölgesi ülkelerinin Temmuz ayında anlaşıldığı gibi EFSF'de reform yapılmasını onaylamayı ertelemesinin bölgenin borç krizini kötüleştirme riski yarattığı uyarısında bulundu.

Kasım ayında Trichet'den görevi devralacak Draghi, ''ECB'nin tahvil satın alma programı geçici bir önlem ve mali reformların yerini almayacak. Süreçteki ertelemeler ya da belirsizlik piyasadaki dalgalanmayı yeniden canlandırma riski taşıyor'' dedi.

Avro Bölgesi üyelerine tasarruf önlemlerini kararlı biçimde sürdürmeleri çağrısı yapan ve ECB'nin tahvil satın almalarının geçici olduğu uyarısında bulunan Draghi, piyasaların, 440 milyar avroluk EFSF'nin borç krizine karşılık vermede finansal ateş gücüne sahip bulunduğunu fark etmesinin çok önemli olduğunu ifade etti.

Avro Bölgesinin daha fazla bütçe disiplinin gerektirecek kuralları kabul etmesi gerektiğini, krizlerin Avrupa'nın inşasının eksikliğinden başladığını ve krizleri çözmek için önemli reformlara ihtiyaç olduğunu belirten Draghi, Avro Bölgesinin Avrupa'nın ekonomik bütünleşmesinde önemli atılım yapması gerektiğini bildirdi.

Bu arada ECB, Avro Bölgesinin borç krizinin İtalya ve İspanya'ya bulaşmasını önlemek için geçen hafta tahvil satın alımlarını sürdürdü.

ECB, geçen hafta 13,3 milyar avro tutarında tahvil satın aldığını açıkladı. ECB, 8 Ağustos'tan itibaren İtalya ve İspanya hükümet tahvilleri satın almaya başlamıştı.

Avro Bölgesi liderleri 21 Temmuz'da EFSF'ye tahvil satın alması, bankaları kurtarmaya yardım etmesi ve sorunlu ülkelere hızla kredi sağlaması yetkisi vermeyi kabul etmişti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Eylül 2011 Pazartesi, 19:20 kadir silvanlı evet