Advertisement

Avrupa, borç krizine karşı hükümetlerin verdiği mücadelede çok kritik bir haftaya girdi. Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası'nın toplantısında faiz kararı ile birlikte İtalya ve İspanya’ya verilen tahvil alım desteği de gündeme gelecek. Çarşamba günü ise tüm gözler Almanya Federal Anayasa Mahkemesi’nde olacak.

Almanya Anayasa Mahkemesi, Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması ile ilgili kararını açıklayacak.

Yüksek mahkeme, hükümetin her finansal yardım kararında parlamentonun onayını almasını zorunlu kılabilir. Bu da Euro Bölgesi’nde Almanya’nın desteğine muhtaç ve sıkıntıda olan ülkelerin işini daha da zorlaştırabilir.

Yunanistan’a dair gelen son haberler ise Avrupalı bankalara yönelik endişeye yol açıyor. Yunanistan’ın borcunu ödeyememesi, Yunan tahvillerini elinde bulunduran Avrupa Merkez Bankası da dahil Avrupalı bankaların devasa kayıplarına yol açabilir.

Avrupa'nın dev bankalarının Yunanistan gibi krizdeki ülkelerden alacaklarını tahsil edemeyeceği, zordaki bankaların batacağı spekülasyonları da yatırımcıları ellerindeki hisseleri satmaya yöneltiyor.

Bankaların, sermaye yetersizliği nedeniyle, Euro krizini aşamayacakları endişesi büyüyor.

Deutsche Bank CEO'su Josef Ackermann Avrupa'daki borç krizinin, zayıf durumdaki bankaların iflasına yol açabileceği uyarısında bulundu.

Ackermann, bankaların gelirlerini artırma ve büyüme perspektifinin hem içinde bulunulan zor dönem hem de yapısal olarak “sınırlı” olduğunu vurguladı.