Advertisement

ABD'de New York Borsası hisse senetleri, Avrupa borç krizinin kötüleşmekte olduğu yönündeki endişeler ve ABD'de hizmet sektörü endeksindeki büyümenin yavaşlamasının beklenmesi ile birlikte hızlı düşüşler gösterdi. Bu satışlar sonucu, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi düşüşünü üçüncü güne de taşıdı.

Caterpillar Inc. ve Hewlett-Packard Co. hisseleri en az yüzde 3.6 düştü ve ekonomiye en duyarlı şirketlerin hisselerine gelen satışlara öncülük etti. Bank of America Corp. ve JPMorgan Chase & Co., banka hisselerinin Avrupa'da üçüncü günde de düşmesinin ardından yüzde 3.7'nin üzerinde düşüşler gösterdi. Exxon Mobil Corp. ve Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc., petrol ve bakır fiyatlarının talebin yavaşlayacağı endişeleri ile düşmesinin ardından en az yüzde 2.9'luk kayıplar yaşadı.

S&P 500 Endeksi yüzde 2.5 düşerek, New York saati ile 09:41'de 1,144.54 puana indi. ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi olan S&P 500, önceki iki seansta toplam yüzde 3.7 kaybetti. Dow Jones Endeksi ise 268.07 puan ya da yüzde 2.4 düşüşle 10,972.19 puana geriledi.

Cincinnati'de Huntington Asset Advisors'tan Madelynn Matlock, "2008'e benzer bir durum ortaya çıkmaya başladı. Bir iyi şeye karşılık dokuz kötü şey var" dedi ve "Avrupa'da bir belirsizlik var. Herkes, bu noktada, Avrupa'da neler olduğunu izliyor. Küresel resesyona ilişkin endişeler artıyor" yorumunda bulundu.