Advertisement

Avrupa'daki derinleşen borç krizi tahminlerin üstünde gelen ABD hizmet endeksindeki büyümeyi gölgeledi; Avrupa hisse senetleri üst üste üçüncü günde değer kaybetti.

Banka gösterge endeksinin mart 20092un en düşük seviyesine gerilemesi ile UniCredit SpA ve Societe Generale SA hisseleri yüzde 3'ten fazla düştü. Bank of Spain tarafından satın alınan Caja de Ahorros del Mediterraneo'nun hisseleri , zarar açıkladıktan sonra yüzde 7.9 sert düşüş yaşadı.

Önceden yüzde 1 kadar tırmanan Stoxx Avrupa 600 Endeksi yüzde 0.7 değer kaybıyla Londra saati ile 16.43'te 221.98 seviyesine geriledi. Endeks son üç gün içinde yüzde 7.1 kayıpla temmuz 2009'daki en düşük kapanış seviyesini gördü.

“Avrupa'nın borç sorunun akıbeti ile ilgili soru işaretleri hala varlığını koruyor." diyen Notz Stucki & Cie fon yöneticisi Pierre Mouton, “Piyasa korku yaşıyor. Borç krizi ve ekonomiye dair kaygılar piyasa üstünde ağırlık oluşturuyor." yorumunda bulundu.

Batı Avrupa'nın 18 ulusal endeksinin 14'ü günü ekside kapattı. Almanya'nın DAX Endeksi yüzde 1 düşerken Fransa'nın CAC 40 Endeksi yüzde lost 1.1 geriledi. İngiltere'nin FTSE 100 Endeksi ise yüzde 1.1 tırmandı.