Advertisement

ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke, Temmuz ayında iki Cumhuriyetçi senatöre yazdığı iki ayrı mektubunda, Avrupa'daki borç krizinin Amerikan bankalarına etkisini değerlendirdi. Amerikan Merkez Bankası Başkanı Bernanke, Amerikan bankalarının Avrupa'daki riskinin oldukça küçük olduğunu ve yönetilebilecek düzeyde olduğunu söyledi.

Fed'in bankacılık danışmanlarının yaptığı analizler de, ABD'deki finansal kuruluşların Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'deki risklere karşı doğrudan maruz kalma ihtimalinin düşük olduğuna işaret ediyor. Bernanke, bu ülkelerdeki risklerin genel olarak yurtiçinde kaldığını ve sermaye oranlarına bakıldığında yönelitebilir seviyede olduğunu Savundu.

Bernanke, Cumhuriyetçi Tom Coburn ve Bob Corker'a 14 Temmuz'da birbirine benzer mektup gönderdi. Bernanke'nin değerlendirmelerine karşılık Cumhuriyetçi senatörler, Uluslararası Denkleştirme Bankası (Bank for International Settlements) tarafından hazırlanan rapora dikkat çekti. Rapor, ABD'deki finansal şirketlerin Yunanistan, Portekiz ve İrlanda'daki risklere maruz kalma miktarının 200 milyar dolar olduğunu gösteriyor.

Bernanke'nin 14 Temmuz'da kaleme aldığı açıklamalarından bu yana Standard&Poor's 500 Endeksi, Avrupa'daki borç krizinin kötüleşeceğine ilişkin endişelerin etkisiyle yüzde 10'un üzerinde değer kaybetti.

ABD Merkez Bankası Başkanı'nın mektuplarında, krizin Avrupa'daki sorunlu ülkelerin ötesinde başka ülkeleri ve birçok piyasa ve finansal kuruluşu etkileyebileceğine de yer verildi.