Advertisement

Japon Hükümeti'nin yendeki değerlenmenin önüne geçmek için G-7 ülkelerinin desteğini isteyeceğine ilişkin açıklama ve yendin dolar karşısında 4 haftanın en düşüğüne gerilemesiyle Tokyo Borsası 2009'dan bu yana kaydetmiş olduğu en kötü kapanışından sıçrama kayetti.

Satışlarının 83'ünü yurtdışında gerçekleştiren Honda Motor Co. yüzde 1.4 yükseldi. Credit Suisse AG'nin deniz nakliyatçıların ağırlığını artırmasıyla, nakliye şirketleri endeksteki yükselişe öncülük etti. Japan Tobacco Inc. dünyanın en büyük dördüncü sigara üreticisinin, hükümete şirketteki hisselerini satmasını ve bu parayı depremle mücadele için harcamasını önermesi üzerine yüzde 3.5 yükseldi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.5 artışla 8,721.85 puana yükselirken, Topix endeksi de yüzde 1.5 değerlenmeye 750.81 seviyesinden işlem gördü.

Japonya Başbakanı Yoshiho Noda'nın güçlü yene karşı tetikte olduğunu ve yükselmesi hâlinde harekere geçmeye hazırlık olduğunu belirten Daiwa Asset Management Co.'nun kıdemli stratejistlerinden Yoshinori Naganoi hisselerin genel olarak dünkü düşüşten toparlanm kaydettiğini söyledi.

Japonya Maliye Bakanı Jun Azumi, yüksek yenin, G-7 ülkelerinin ekonomileri için de tehlike oluşturabileceğine dikkat çekti.