Advertisement

Asya piyasalarında hisse senetleri, değerlemeleri 2008'den bu yana en düşük seviyeye indiren üç günlük düşüşün ardından yükselirken, bakır fiyatları son beş günde ilk kez değer kazandı. Avustralya doları, ekonominin beklenenden daha hızlı büyümesi sonucu yükseldi ve 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizleri yüzde 2'nin üzerine çıktı.

MSCI Asya Pasifik Ebdeksi Tokyo saati ile 12:36'da yüzde 1.6 yukarıda seyrediyordu. Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.6 yükseldi. Bakır yüzde 0.8 değer kazanırken, petrol yüzde 0.4'lük bir çıkış gösterdi. Dolar Endeksi altı günlük düşüşünü tersine çevirdi, Avustralya doları yüzde 0.8 yükseldi ve yen değer kazandı. İsviçre frankı euro karşısında dün yüzde 9.9'a kadar kayıp yaşadıktan sonra bugün 1.2051 seviyesinde seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi'nin değerlemesi dün hesaplanan karların 11.7 katına düştü ve Kasım 2008'den bu yana en düşük seviyesine indi. Son satış dalgaları, hisse senetlerinin değerinin bu ay 2.5 trilyon dolar erimesine neden oldu. Avsutralya ekonomisi son çeyrekte yüzde1.2 ile beklenenden daha hızlı büyüdü. Fed bugün Beige Book'u açıklayacak. Öte yandan, ABD Başkanı Barack Obama yarın Kongre'de istihdam büyümesine yönelik planlar konusunda konuşacak.

Baring Asset Management'tan Asya baş yatırım uzmanı Wilfred Sit, "Asya zaten oldukça ucuzdu ve Ağustos ayındaki düşüşten sonra iyice ucuzladı" dedi ve "Uzun vadede, Asya'nın temel göstergeleri güçlü kalmaya devam ediyor, ancak halen makro şokların olma ihtimali var" yorumunda bulundu.