Advertisement

China Securities Journal'in hükümetin para politikasında gevşemeye gidebileceğini söylemesi, Yunanistan'ın kemer sıkma politikalarını hızlandırma sözü vermesi ve ABD'de hizmet sektörünün beklenmedik şekilde büyüme kaydetmesiyle Çin'deki hisseler yükselişe geçerel, 1 haftanın en hızlı artışına işaret etti.

China Securities Journal'in önümüzdeki aylarda para politikasında gevşemelere gidilebileceğini yazmasının ardından Industrial&Commercial Bank of China Ltd. ve China Vanke Co., finansal şirketlerdeki yükselişe öncülük etti. Çin'in en büyük otomobil üreticisi SAIC Motor Corp., geçtiğimiz satışlarını artırmasının etkisiyle yüzde 2.5 değerlendi. Çin hükümetinin vergi ve sübvansiyonları kullanarak çelik sektörünü destekleyeceğine ilişkin haber üzerine Baoshan Iron&Steel Co. 2 haftanın en büyük sıçramasını kaydetti.

Parasal genişleme spekülasyonlarının hisseleri desteklediğini yazan Central China Securities Co.'nun stratejistlerinden Li Jun, bu spekülasyonun bu haftaki enflasyon verileriyle de desteklenebileceğini söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.3 kazançla 2,503.19 puana yükseldi ve 25 Ağustos'tan bu yana en büyük artışını kaydetti. Endeks, önceki 4 günde yüzde 3.8 değer kaybetmişti. CSI 300 Endeksi ise yüzde 1.5 artışla 2,764.60 puana çıktı. Şanghay Bileşik Endeksi'ndeki işlem hacimleri dün 4.9 milyara gerileyerek, 5 Temmuz 2010'dan bu yana en düşük seviyesine işaret etti.

Şanghay Bileşik Endeksi bu yıl hükümetin geçtiğimiz seneden bu yana sürdürdüğü parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle yüzde 11 aşağıda seyrediyor.