Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, ABD Başkanı Barack Obama'nın yarın Kongre'de yapacağı konuşmada ekonomiyi desteklemek için yeni redbirler açıklayacağı beklentisi ile yükseliyor. Bu yükseliş, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin New York seansı açıldığında, üç günlük düşüşünü tersine çevirebileceğini işaret ediyor.

En fazla ziyaret edilen ABD internet portalı Yahoo! Inc., CEO'su Carol Bartz'ın görevine son verildiğini ve büyümeyi gözden geçirmek için stratejik inceleme başlatıldığını duyurmasının ardından, Almanya'daki işlemlerde yüzde 6.5 değer kazandı. Bank of America Corp. ve Citigroup Inc., sırasıyla yüzde 2.1 ve yüzde 0.8 değer kazandı.

Bu ay vadesi dolacak Standard & Poor's 500 kontratı yüzde 0.9 yükselerek, New York saati ile 06:29'da 1,175.3 puana çıktı. Dow Jones endeks kontratı ise 84 puan ya da yüzde 0.8'lik çıkışla 11,212 puana ulaştı.

PFA Pension A/S'den kıdemli stratejist Witold Bahrke, "ABD endeks kontratları, Obama'nın yarın 300 milyar dolarlık istihdam artırımı planı açıklayacağı beklentisi ile yükseliyor" dedi.

S&P 500 Endeksi dün, ekonomik büyümeye en duyarlı şirketlerin hisselerine gelen alımalrla, kapanıştan bir saat önce kayıplarını yüzde 2.9'dan yüzde 0.7'ye daralttı. Endeks, Avrupa borç krizinin kötüleşmekte olduğu spekülasyonuna bağlı olarak, son üç seansta yüzde 4.4 düştü.

ABD Başkanı Obama yarın Kongre'de bir konuşma yapacak. Obama'nın bu konuşmasında, vergi indirimleri, altyapı harcamaları ve eyalet ve yerel yönetimlere doğrudan yardım yoluyla 300 milyar dolarlık bir istihdam destek planı açıklaması bekleniyor.