Advertisement

Soros Fonu'nun sahibi ve ünlü milyarde George Soros, Avrupa'daki borç krizinin, küresel finans sistemine, Lehman Brothers'tan daha fazla zarar verebileceğini iddia etti.

Lehman Brothers'ın 2008'teki iflasının ardından yaşanan küresel krizde olduğu gibi, Euro Bölgesi'nde Yunanistan gibi ülkelerin borç sorunları, bankaları zor duruma sürükleyerek, hem Avrupa hem de ABD'deki finansal sistemlerinde domino etkisi yaratabilir.

New York Times gazetesinde yer alan habere göre Soros, Euro Bölgesi'ndeki krizin Lehman Brothers'tan "çok daha kötü" olabileceğini savundu.

Avrupa'daki sorunların bölge liderlerinin bu büyüklükle bir bankacılık krizini çözme konusundaki başarısızlıktan kaynaklandığını söyleyen Soros, "bu yüzden sorun çok ciddi. Avrupalı liderleri harekete geçirmek ve böyle bir otorite yaratmak için bir krize ihtiyacınız var. Ancak bu otoritenin ne yapacağı konusunda bir fikri yok" dedi.

Avrupa'daki finansal krize ilişkin endişeler, dünya genelinde hisse senedi piyasalarını aşağı çekerek, küresel resesyona dair korkuları tetikliyor.

New York University'nin ekonmi profesörlerinden ve kriz kahini lakabıyla tanınan Prof. Nouriel Roubini de, Avrupa'daki kriz sebebiyle, resesyonun beklenenden daha erken vurabileceğini söylemişti.