Advertisement

İsviçreli banka UBS, mevcut şartlarda euronun ayakta kalamayacağını söyledi. UBS'in hazırladığı bir rapora göre, euronun yeniden rayına oturması için euronun mevcut yapılandırmasının ya da üyelik kurallarının değişmesi gerekiyor.

Euro, Yunanistan ve İtalya'daki borç krizleri sebebiyle zor durumda kalırken, bölgededeki sağlıklı ekonomiler de para birliğini korumanın yollarını arıyor.

Euronun çökmesinin küresel finansal sistemleri etkileme ihtimalinden ötürü, kimse Euro Birliği'nin iflas etmesini istemiyor. Ancak UBS, Almanya gibi güçlü bir ülkenin eurodan çıkması hâlinde temerrüde düşen ülkelerin artacağını, bankacılık sisteminin yeniden sermayelendirilmek durumda kalacağını ve uluslararası ticaretin çökeceğini söylüyor.

UBS, rakamlarla da karamsar senaryoyu örnekledi.

Almanya'nın eurodan ayrılması hâlinde, bunun maliyetinin her bir Alman vatandaşının ilk yılki maliyetinin 6000 ila 8000 euroya çıkacağını öngören UBS, bu oranın sonraki yıllar için 3500-4500 euro arasında olacağını iddia etti. UBS, bu maliyetin GSYH'nın yüzde 20-25'ine karşılık geldiğine dikkat çekti.

Banka, Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'in kurtarılmasının maliyetinin kişi başına 1000 euroya   mal olacağını ve bunun bir kerelik bir durum olacağını belirtti.

Diğer yandan UBS, para birimi birliklerinin dağılmasının diğer risklerine de dikkat çekerek, hiçbir modern birliğin sivil savaşsız ya da otoriter hükümetlerin yönetime geçmeksizin gerçekleşmemiş olduğunu söyledi.

Bu karamsar senaryonun henüz görünürde olmadığının altını çizen UBS, ancak para birliğinin dağılmasının, yalnızca kur politikasındaki sorunlar gibi ele alınamayacağını savundu.