Advertisement

Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların Avrupa ve İngiltere merkez bankalarının faiz kararlarını beklemeleri ile birlikte, Stoxx Europe 600 Endeksi'nin son üç haftanın en güçlü rallisini gerçekleştirmesinin ardından satış ağırlıklı seyrediyor. Asya hisse senetleri fazla bir değişiklik göstermezken, ABD endeks vadeli kontratları aşağı yönde hareket etti.

Syngenta AG ve Givaudan SA, Morgan Stanley'in "sat" tavsiyesi sonrası sırasıyla yüzde 3 ve yüzde 2.7 değer kaybetti. Home Retail Group Plc, Argos mağaza zincirinde satışlardaki düşüşün yavaşladığını açıklamasının ardından yüzde 9'un üzerinde prim yaptı.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.2 düşerek, Londra saati ile 08:57'de 228.48 puana geriledi. Endeks, Avrupa'daki borç krizinin ekonomik toparlanmaya zarar vermekte olduğu endişelerine bağlı olarak, Şubat ayında gördüğü bu yılın zirvesinden yüzde 22 geriledi. Bu düşüş, endeksin değerlemesini tahmin edilen karların 9.5 katına düşürdü. Bu, Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyeyi işaret ediyor. Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.6 düşerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.

Hisse senetleri dün tüm dünyada, ABD Başkanı Barack Obama'nın bugün Kongre'de yapacağı konuşmada, istihdamı desteklemek için 300 milyar dolarlık bir paket açıklayacağı beklentisi ile yükseldi. Obama, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi'nde, istihdamdaki artışın durgunlaşması ve işsizlik oranının yüzde 9'un üzerinde seyretmesi ile birlikte bir teşvik planı sunacak.