Advertisement

G-8 ülkeleri ekonomi bakanları ve merkez bankaları başkanları, son küresel ekonomik gelişmeleri ele almak üzere dönem başkanı Fransa'nın Marsilya kentinde yarın toplanıyor.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın da katılacağı toplantıların ikinci gününde, ''Deauville Ortaklığı'' çerçevesinde ''Arap baharını'' yaşayan ülkelere yapılacak yardımlar masaya yatırılacak.

G-8 ülkelerinin Fransa'nın kıyı kenti Deauville'de yaptıkları son zirvede, Arap baharını yaşayan ülkelerin özgür ve demokratik toplum geçiş süreçlerine yardımcı olmak amacıyla bu işbirliği sürecinin başlatılması kararlaştırılmıştı.

Tunus ve Mısır ilk olarak, bu sürece dahil olma taleplerini dile getirmişti. Son G-8 zirvesinde, bu ortaklık çerçevesinde, Mısır ve Tunus'a 2013'e kadar 20 milyar dolar kredi verilmesi görüşü benimsenmişti.

10 Haziran cumartesi günü yapılacak toplantılara, Mısır ve Tunus'un dışında Libya Ulusal Geçiş Konseyi temsilcilerinin de katılması bekleniyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, G-8 ülkeleri liderleriyle yaptığı görüşmelerini ardından eski başbakanlardan Eduard Balladur'e, ''Deauville Ortaklığı'' projesinin hayata geçirilmesi görevini vermişti.

Balladur, yapılacak yardımlar konusunda ilgili uluslararası kurumlar arasındaki işbirliği ve koordinasyonu sağlamak için çaba gösterecek.