Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, ABD'nin ekonomiyi desteklemek için tedbirler paketi açıklayacağı beklentisinin, Çin'in enflasyonu durdurmak için borçlanma maliyetlerini artırabileceği endişelerini dengelemesi ile birlikte dalgalı seyrediyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yaklaşık yüzde 0.1 düşerek, Singapur saati ile 16:09'da 1,009.65 puana geriledi. Endeks güniçinde yüzde 0.5 yükselmişti. Endekste, değer kazanan ve değer kaybeden hisselerin sayısı birbirine oldukça yakın. Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.7 yükselirken, Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.7 geriledi. Vietnam'da VN Endeksi, faizlerin indirilmesi yolundaki merkez bankası talimatına uymayan bankaların cezalandırılması ile birlikte, yükselişini 10. güne taşıdı.

ABD Başkanı Barack Obama bugün Kongre'de, vergi indirimleri, altyapı harcamaları ve eyaletlere ve yerel yönetimlere doğrudan yardımları içeren 300 milyar dolar büyüklüğünde bir plan hakkında konuşacak. Çin'de Securities Times'ta çıkan bir habere göre, hükümet, hızlanan enflasyon nedeniyle, faizleri bu ay ya da galecek ay yükseltebilir.

Kuala Lumpur'da Libra Invest Bhd.'den fon yöneticisi Lye Thim Loong, "Piyasa, Batı'nın kendi evini düzene sokacağından ve inançlarını kaybeden daha büyük ülkelerdeki yatırımcıları tekrar rahatlatacağından umutlu" dedi "Tekrar moral ve güven kazanabilirsek, ardından piyasa ralli için hazırlanacak" yorumunda bulundu.

Amerika'yı ikinci büyük piyasası olarak değerlendiren  Samsung Electronics Co., Seul'deki işlemlerde yüzde 3.2 yükseldi. Güney Koreli Woori Investment & Securities Co., sermayesini artırmak için farklı yolları değerlendirdiğini açıklamasının ardından yüzde 15 düştü. Daewoo Securities Co., 1.4 triyon won (1.3 milyar dolar) sağlamak için 136.6 milyon adet yeni hisse satmayı planladığını açıklamasının etkisiyle yüzde 15'lik bir kayıp yaşadı.