Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, Başkan Barack Obama ve Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin bugün ekonomi üzerine yapacakları konuşmalar öncesi, daha önceki kazançlarını geri verdikten sonra sakin seyrediyor. Bu hareket, New York Borsası açıldığında, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin son iki haftanın en büyük çaplı yükselişini durdurabileceğini işaret ediyor.

En büyük kredi kartı terminalleri üreticisi VeriFone Systems, S&P'nin, şirket hissesinin Timberland Co. yerine S&P MidCap 400 Endeksi'ne alınacağını açıklamasının ardından yüzde 5.3 değer kazandı.

Eylül vadeli S&P 500 endeks kontratı yüzde 0.1 düşerek, New York saati ile 06:49'da 1,197.7 puana indi. Dow Jones endeks kontratı ise 4 puan ya da yüzde 0.1'in altında bir gerilemeyle 11,411 puana indi.

PFP Group LLP'nin Londra ofisinden baş yatırım direktörü Tim Price, "Piyasayı hiç bu kadar zor görmemiştim" dedi ve "Çoklu krizin tam ortasındayız ve bu durum, piyasaların yelkenlerindeki rüzgarı uzaklaştıracak. İnsanların şu sıralar istedikleri daha fazla teşvik uygulamalarının tamemen yanlış birşey olduğunu düşünüyorum" yorumunda bulundu.

Dow Jones Endeksi, Eylül ayının ilk üç iş gününde yüzde 4.1 düştü ve 2002 yılından bu yana en kötü ve tarihinin en kötü dördüncü Eylül ayı başlangıcını gerçekleştirdi. Verilere bakıldığında, en kötü üç Eylül ayı başlangıcının olduğu 1931, 1946 ve 2002 yıllarında, endeks tüm yılı en az yüzde 8.12lik kayıpla kapadı.