Advertisement

Yunanistan'ın devlet tahvillerini sigortalamanın maliyeti (CDS) rekor seviyeye çıktı. Beş yıllık CDS kontratları, Yunanistan'ın borç yükümlülüklerini yerine getirememe şansının yüzde 91 olduğunu gösteriyor.

Beş yıl vadeli CDS kontratı 240 baz puan artarak, 3,045 puana ulaştı ve rekor kırdı.

Yunanistan'da gayrısafi iç hasıla, yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 8.1 düştükten sonra, ikinci çeyrekte de yüzde 7.3 geriledi. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunanistan'ın durumunun "bıçak sırtında" olduğunu söyledi.

Londra'da Evolution Securities Ltd.'den sabit getirili menkul kıymetler müdürü Gary Jenkins, "Durum, Yunanistan'ın hayalkırıklığı yaratmaya devam etmesiyle, politikacıların muhtemelen kötü paranın ardından iyi parayı fırlattıklarının farkına varmasının bir karışımı" dedi ve "Poltikacılar nihayet, bu parayı geri alamayacakları gerçeğine uyandı" yorumunda bulundu.

15 hükümetin CDS'lerini içeren Markit iTraxx SovX Western Europe Endeksi 1.5 baz puan artarak 321.5 puana çıktı. Endeks böylelikle, 6 Eylül'de gördüğü rekor seviye olan 327 puana yaklaştı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Eylül 2011 Perşembe, 21:42 Misafir cds lerin o duzeye cikmasi, yunanistanin borcunun odeyememesi olasiliginin yuzde 91 oldugunu gostermez. sadece piyasanin bu goruste oldugunu gosterir. arada fark vardir,cds lere olan talep ozellikle spekulatif ise bu fark daha da belirginlesir.